ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW W GMINIE SECEMIN

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 stycznia 2017

ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW W GMINIE SECEMIN

 

 

Przypominamy !!!

- odpady  wrzucacmy do worków zgodnie z ich przeznaczeniem;

- worki po napełnieniu odpadami wiążemy.

 

WOREK/POJEMNIK ZIELONY – SZKŁO

 

Należy wrzucać:

Bezbarwne i kolorowe (np. zielone, brązowe) szklane butelki
po napojach, sokach, alkoholach, słoiki po dżemach, przecierach, czyste i bez zawartości.

 

Nie należy wrzucać:

Luster, szyb okiennych, szyb samochodowych, szkła zbrojonego, szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, szkła nietłukącego typu: Duralex, Arcoroc, porcelany i fajansu, naczyń żaroodpornych, żarówek
i świetlówek, doniczek, zniczy, szklanych opakowań po lekach.

 

WOREK/POJEMNIK ŻÓŁTY – PLASTIK, OPAKOWANIA WIELOMATERIAŁOWE, METAL

 

Należy wrzucać:

Plastikowe butelki po napojach, pojemniki i naczynia z tworzyw sztucznych (po kefirach, jogurtach, serkach), opakowania kartonowe po mleku i sokach, opakowania po chemii gospodarczej, folię opakowaniową, woreczki, reklamówki odpady opakowaniowe z metali (metalowe puszki, kapsle, zakrętki itp.),

Plastikowe butelki przed włożeniem do worka lub pojemnika należy zgnieść.

                                              

Nie należy wrzucać:

Pojemników po olejach (spożywczych i silnikowych) oraz smarach, pojemników po wyrobach garmażeryjnych, opakowań po aerozolach, puszek po farbach i lakierach, opakowań po lekach, plastikowych zabawek, jednorazowych naczyń, butelek i pojemników z zawartością.

 

 

WOREK/POJEMNIK NIEBIESKI – PAPIER


Należy wrzucać:

Gazety, prospekty, czasopisma, papier do pisania, zeszyty, książki, torebki papierowe, kartony, pudełka, tekturę, kolorowe magazyny.

 

Nie należy wrzucać:    
Opakowań kartonowych po napojach, sokach i papierosach, worków po wapnie, cemencie, kalki technicznej, papieru zabrudzonego, tłustego, torebek foliowych, prospektów foliowanych i lakierowanych katalogów, zdjęć, papieru pokrytego przezroczystą folią, tłustego lub mokrego papieru, tapet, artykułów higienicznych, pampersów.

 

 

WOREK BRĄZOWY/KOMPOSTOWNIK - ODPADY BIODEGRADOWALNE

http://www.klata.pl/worek-brazowy.jpgNależy wrzucać:

obierki warzyw i owoców, skorupki jajek, łupiny orzechów, resztki produktów mlecznych, fusy po kawie, herbacie razem z papierowym

filtrem, stary chleb, zwiędłe kwiaty cięte i doniczkowe wraz ze starą ziemią, produkty pochodzenia roślinnego, skoszona trawa, liście, ścięte gałęzie drzew i krzewów.

 

Nie należy wrzucać:

zepsutej żywności, mięsa, kości, bardzo tłustych resztek jedzenia, popiołu z pieca, papierosów i petów, plastiku, folii aluminiowych, metali, woreczków z odkurzacza, plastikowych toreb.

 

KOMPOSTOWANIE JEST NAJPROSTSZĄ, NAJTAŃSZĄ I ZGODNĄ Z NATURALNYMI PROCESAMI METODĄ ZMNIEJSZANIA ILOŚCI ODPADÓW BIODEGRADOWALNYCH!

 

DO POJEMNIKA NA ODPADY ZMIESZANE

 

http://www.zgzm.pl/wp-content/uploads/2013/06/zmieszane.jpgNależy wrzucać:

odpady, których nie można zakwalifikować do którejkolwiek z frakcji zbieranych selektywnie tzn.  wszystko to czego nie możemy wrzucić 
do danego  worka  na segregację np.:

Odpady higieniczne (waciki, podpaski, pampersy), styropian, zabrudzone opakowania plastikowe, porcelanę, lustra, potłuczone szyby, itd.

 

Nie należy wrzucać:

Opakowań po farbach, olejach, smarach, opakowań po środkach ochrony roślin, leków, baterii, akumulatorów, żarówek, świetlówek, itp.

 

DO POJEMNIKÓW NA PEZETERMINOWANE LEKI – ustawionych w aptekach
w Seceminie

http://czysty.glogow.linuxpl.info/www/images/stories/zbiorka-przeterminowanych-lekow.jpg

Należy wrzucać:

tabletki, ampułki, maści, syropy, krople, roztwory w szczelnie zamkniętych opakowaniach.

 

Nie wrzucamy:

aerozoli,  używanych  igieł  i  strzykawek.

 

 

Zużyte baterie - należy wydzielać ze strumienia odpadów (składować osobno) i przekazywać do specjalistycznego pojemnika usytuowanego w Urzędzie Gminy w Seceminie.

 

Chemikalia i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, żarówki i świetlówki, meble i odpady wielkogabarytowe, zużyte opony - należy wydzielać ze strumienia odpadów (składować osobno) i przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowanego na składowisku odpadów komunalnych we Włoszczowie na ul. Przedborskiej  lub 2 razy do roku odbiór z nieruchomości  wg.  harmonogramu.

Odpady budowlane i rozbiórkowe - będą odbierane na indywidualne zgłoszenie.

W ramach opłaty będą odbierane tylko odpady budowlane, które pochodzą z prowadzenia drobnych prac remontowych, niewymagających od starosty pozwolenia na budowę, zgłoszenia zamiaru budowy lub wykonania robót.

Pozostałe odpady budowlane i rozbiórkowe będą odbierane za dodatkową opłatą.