Zespoły Ludowe na terenie Gminy Secemin

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 stycznia 2017

Lokalny folklor jest reprezentowany przez następujące zespoły ludowe:

,,ZŁOTY KŁOS” z Secemina to zespół ludowy o czterdziestoletniej tradycji, co czyni go najstarszym zespołem ludowym w powiecie włoszczowskim. Repertuar zespołu to pieśni i piosenki ludowe, patriotyczne, obrzędowe i religijne. Swój repertuar czerpią z zapisów dawnych, jak też z twórczości własnej. Zespół chętnie uczestniczy w różnych konkursach i przeglądach uzyskując honorowe miejsca. Są znani i zapraszani do występów w powiatach: włoszczowskim, zawierciańskim, pińczowskim, jędrzejowskim, radomszczańskim, a nawet do Domu Kultury „Włochy” w Warszawie. Na przestrzeni minionego okresu zespół miał „złoty czas” i występował w Niemczech na zaproszenie podobnego zespołu. Występował także dwukrotnie w Rzymie na audiencji u papieża Jana Pawła II. Zespół był nagrywany przez radio Kielce na potrzeby programu. W swoim dorobku zespół ma nagranie płytowe pięknych utworów oraz nagrania kapeli.

,,BRZOZOWIANKI” Zespół związany z sołectwem Brzozowa, powstał w 1993 r. liczy obecnie 12 osób, w tym 11 pań i 1 mężczyznę. Zespół prężnie działa biorąc udział w imprezach organizowanych przez Ochotnicze Straże Pożarne i Urząd Gminy np. przeglądy zespołów ludowych, dożynki, obchody rocznicowe, Wigilie organizowane dla osób starszych i samotnych. Kierownikiem zespołu jest obecnie Pani Halina Bukowska.

„CYRANECZKA” Zespól Ludowy Koła Gospodyń Wiejskich w Psarach powstał dla potrzeb Dożynek Gminnych w 1993 r. a reaktywował swoją działalność w 2011 r. również na potrzeby Dożynek Gminnych. Przyjął wówczas nazwę „CYRANECZKA”. Kierownictwo muzyczne prowadzi p. Maria Malinowska. Skład zespołu to 15 pań i 2 panów, którzy przygrywają zespołowi na akordeonie, organach, i perkusji. Zespół bierze udział w uroczystościach lokalnych oraz rokrocznie na Przeglądzie Zespołów, Kapel i Śpiewaków Ludowych w Szczekocinach, a także Targach Runa Leśnego we Włoszczowie. Ich największe osiągnięcia to: I nagroda na Konkursie Piosenki Biesiadnej we Włoszczowie , I nagroda za najpiękniejsze stoisko na Targach Runa Leśnego , Udział w Przeglądzie Zespołów Ludowych w Seceminie oraz wyróżnienia za wykonanie „gwarą” utworów z Regionu Świętokrzyskiego na Przeglądzie w Szczekocinach. Kultywują tradycję naszego Regionu oraz starają się ingerować w nasze środowisko uczestnicząc we wszystkich uroczystościach religijnych , patriotycznych i rekreacyjnych.

„PRZEPIÓRECZKA” Zespół powstał w 1979 roku w 26- osobowym składzie. Obecnie liczy 12 osób, w tym 11 pań i 1 mężczyznę. „Przepióreczka” swój program prezentuje na przeglądach, festynach, dożynkach, widowiskach oraz imprezach regionalnych i lokalnych. W repertuarze zespołu, oprócz piosenek ludowych i przyśpiewek są również obrzędy związane z tradycją świętokrzyską: Kopanie ziemniaków, Narodziny chleba, Jak to ze lnem było, Majówka, Herody, Pranie u Rozalki, Od Wielkiego Czwartku. Osiągnięcia Zespołu : III miejsce w III Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Regionalnych w 1980 r. (nagroda pieniężna oraz dyplom uznania); II miejsce podczas Przeglądu Doroczne Obrzędy i Zwyczaje w 1997 r. za wykonanie obrzędu „Od Wielkiego Czwartku…” (nagroda pieniężna oraz nagranie obrzędu przez telewizję regionalną); w latach 1998-2005 udział w Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z folklorem – zdobycie nagród pieniężnych i rzeczowych za wykonanie obrzędów ludowych. Obecnie zespół bierze regularnie w imprezach: Targi Runa Leśnego, Potrawy Regionalnej, Potrawy Biesiadnej we Włoszczowie. Przewodniczącą Zespołu jest Pani Władysława Jarmuda.