Zespoły ludowe

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Zespoły Ludowe na terenie Gminy Secemin

9 stycznia 2017

Lokalny folklor jest reprezentowany przez następujące zespoły ludowe:

,,ZŁOTY KŁOS” z Secemina to zespół ludowy o czterdziestoletniej tradycji, co czyni go najstarszym zespołem ludowym w powiecie włoszczowskim. Repertuar zespołu to pieśni i piosenki ludowe, patriotyczne, obrzędowe i religijne. Swój repertuar czerpią z zapisów dawnych, jak też z twórczości własnej. Zespół chętnie uczestniczy w różnych konkursach i przeglądach uzyskując honorowe miejsca. Są znani i zapraszani do występów w powiatach: włoszczowskim, zawierciańskim, pińczowskim, jędrzejowskim, radomszczańskim, a nawet do Domu Kultury „Włochy” w Warszawie. Na przestrzeni minionego okresu zespół miał „złoty czas” i występował w Niemczech na zaproszenie podobnego zespołu. Występował także dwukrotnie w Rzymie na audiencji u papieża Jana Pawła II. Zespół był nagrywany przez radio Kielce na potrzeby programu. W swoim dorobku zespół ma nagranie płytowe pięknych utworów oraz nagrania kapeli.

,,BRZOZOWIANKI” Zespół związany z sołectwem Brzozowa, powstał w 1993 r. liczy obecnie 12 osób, w tym 11 pań i 1 mężczyznę. Zespół prężnie działa biorąc udział w imprezach organizowanych przez Ochotnicze Straże Pożarne i Urząd Gminy np. przeglądy zespołów ludowych, dożynki, obchody rocznicowe, Wigilie organizowane dla osób starszych i samotnych. Kierownikiem zespołu jest obecnie Pani Halina Bukowska.

„CYRANECZKA” Zespól Ludowy Koła Gospodyń Wiejskich w Psarach powstał dla potrzeb Dożynek Gminnych w 1993 r. a reaktywował swoją działalność w 2011 r. również na potrzeby Dożynek Gminnych. Przyjął wówczas nazwę „CYRANECZKA”. Kierownictwo muzyczne prowadzi p. Maria Malinowska. Skład zespołu to 15 pań i 2 panów, którzy przygrywają zespołowi na akordeonie, organach, i perkusji. Zespół bierze udział w uroczystościach lokalnych oraz rokrocznie na Przeglądzie Zespołów, Kapel i Śpiewaków Ludowych w Szczekocinach, a także Targach Runa Leśnego we Włoszczowie. Ich największe osiągnięcia to: I nagroda na Konkursie Piosenki Biesiadnej we Włoszczowie , I nagroda za najpiękniejsze stoisko na Targach Runa Leśnego , Udział w Przeglądzie Zespołów Ludowych w Seceminie oraz wyróżnienia za wykonanie „gwarą” utworów z Regionu Świętokrzyskiego na Przeglądzie w Szczekocinach. Kultywują tradycję naszego Regionu oraz starają się ingerować w nasze środowisko uczestnicząc we wszystkich uroczystościach religijnych , patriotycznych i rekreacyjnych.

„PRZEPIÓRECZKA” Zespół powstał w 1979 roku w 26- osobowym składzie. Obecnie liczy 12 osób, w tym 11 pań i 1 mężczyznę. „Przepióreczka” swój program prezentuje na przeglądach, festynach, dożynkach, widowiskach oraz imprezach regionalnych i lokalnych. W repertuarze zespołu, oprócz piosenek ludowych i przyśpiewek są również obrzędy związane z tradycją świętokrzyską: Kopanie ziemniaków, Narodziny chleba, Jak to ze lnem było, Majówka, Herody, Pranie u Rozalki, Od Wielkiego Czwartku. Osiągnięcia Zespołu : III miejsce w III Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Regionalnych w 1980 r. (nagroda pieniężna oraz dyplom uznania); II miejsce podczas Przeglądu Doroczne Obrzędy i Zwyczaje w 1997 r. za wykonanie obrzędu „Od Wielkiego Czwartku…” (nagroda pieniężna oraz nagranie obrzędu przez telewizję regionalną); w latach 1998-2005 udział w Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z folklorem – zdobycie nagród pieniężnych i rzeczowych za wykonanie obrzędów ludowych. Obecnie zespół bierze regularnie w imprezach: Targi Runa Leśnego, Potrawy Regionalnej, Potrawy Biesiadnej we Włoszczowie. Przewodniczącą Zespołu jest Pani Władysława Jarmuda.

 

Czytaj więcej o: Zespoły Ludowe na terenie Gminy Secemin

Złoty Kłos

27 kwietnia 2016

Utwory:

 

Download Name Play Size Length
download Kapela_Zloty_Klos-Ojczyzna 4.1 MB 4:29 min
download Kapela_Zloty_Klos-Utwor_1 1.8 MB 1:55 min
download Kapela_Zloty_Klos-Utwor_10 5 MB 5:28 min
download Kapela_Zloty_Klos-Utwor_2 2.5 MB 2:41 min
download Kapela_Zloty_Klos-Utwor_3 3.4 MB 3:41 min
download Kapela_Zloty_Klos-Utwor_4 1.8 MB 2:00 min
download Kapela_Zloty_Klos-Utwor_5 2.9 MB 3:11 min
download Kapela_Zloty_Klos-Utwor_6 2.5 MB 2:42 min
download Kapela_Zloty_Klos-Utwor_7 2.2 MB 2:23 min
download Kapela_Zloty_Klos-Utwor_8 2 MB 2:14 min
download Kapela_Zloty_Klos-Utwor_9 2.2 MB 2:23 min
Joomla!

web design birmingham

... 

 

 

Download Name Play Size Length
download Z radia Kielce
Z³oty K³os
2.1 MB 2:20 min
download Zloty_Klos_10 4.1 MB 4:29 min
download Zloty_Klos_11 4.8 MB 5:17 min
download Zloty_Klos_2 2.7 MB 2:56 min
download Zloty_Klos_3 2.8 MB 3:02 min
download Zloty_Klos_4 1.8 MB 1:57 min
download Zloty_Klos_5 1.3 MB 1:24 min
download Zloty_Klos_6 2.3 MB 2:28 min
download Zloty_Klos_7 2.1 MB 2:20 min
download Zloty_Klos_8 1.6 MB 1:45 min
download Zloty_Klos_9 1.9 MB 2:03 min
Joomla!

web design birmingham

...